Genel Bilgiler & Uyarılar

 
Cihazınızı kullandığınız süre içerisinde aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat etmenizi rica ederiz.

• Cihazınızın garanti kapsamına girmesi için garanti belgesini mutlaka satın almış olduğunuz bayiye kaşelettiriniz.

• Kullanım ömrü süresince, ürünün tamir süresi en fazla 20 iş günüdür.

• 90 gün içerisinde teslim alınmayan ürünlerden firmamız sorumlu değildir.

• Ürünün bulunduğu yerde Özel Servis olmaması halinde, en yakın yerdeki Özel Servis tarafından hizmet verilecektir. En yakın yerdeki Özel Servis tarafından hizmet verilmesinin mümkün olmaması durumunda; malın firma merkezine ya da diğer bir Özel Servise ulaştırılması ve geri gönderilmesi ile ilgili olarak nakliye, posta, kargo vb. herhangi bir ulaşım gideri talep edilmeyecektir.

• Özel Servis tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmeti ile ilgili olarak 1 yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmayacaktır.

• Kullanım ömrü süresince; garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın Özel Servise bildirimi, garanti süresi dışında ise malın teslim tarihinden itibaren 20 iş gününü geçemez.

• Ürününüzü kullanmadan önce Montaj ve Kullanım Kılavuzunu mutlaka okuyunuz.

• Ürüne ait garanti belgesinin, faturanın, ek garanti belgesinin ve/veya ilk çalıştırma/montaj işlemine ait Özel Servis Fişinin Özel Servise ibraz edilmesi zorunludur. Aksi halde yapılacak işlem ücretli olacaktır.

• Ürünle ilgili olarak yapılacak bakım-onarım ve tamirat işlemlerinin yeri (ürünün kullanıldığı mahal yada Özel Servis atölyesi) ve işlem şekli Özel Servis tarafından belirlenir.

• Ürünün montaj/tesis edildiği mahalden sökülmesi ve yeni bir adrese monte edilmesi ile ilgili olarak yapılacak olan işlemler (nakliye, demontaj, montaj,kurulum,tesisat,kullanım izahı..v.b.) ücretli olarak yapılacaktır.

• Özel Servis tarafından ücretli olarak değiştirilen orijinal yedek parçalar, fatura ve/veya Özel Servis fişi ibraz edilmek şartıyla 1 yıl yedek parça garantisi altındadır.

• Garanti kapsamı dışında ücretli olarak yapılan yedek parça değişimlerinde, Özel Servisten orijinal yedek parçayı göstermesini ve değiştirilen arızalı yedek parçanın tarafınıza iade edilmesini talep ediniz.

• Garanti kapsamı içinde yapılan yedek parça değişimlerinde arızalı olan yedek parça Özel Servis tarafından geri alınır.

• Özel Servis Fişini, Özel Servis tarafından yapılan işlem hakkında detaylı bilgi alındıktan sonra imzalayınız. Özel Servis Fişini saklayınız ve gerektiğinde Özel Servisinize ibraz ediniz.

• Cihazınıza müdahale eden Teknik Servis Personelinden mutlaka Özel Servis Kimlik kartını ibraz etmesini isteyiniz.

• Cihazınızın yedek parça ve kullanım ömrünü uzatmak, enerji tasarrufu sağlamak ve uzun yıllar ilk günkü kalitesi ile kullanabilmek için cihazınızın yıllık bakımlarını ve kontrollerini en az 1 kez Özel Servisinize yaptırmanızı tavsiye ederiz.

• Cihazınızın bakım, onarım ve arıza işlemlerini mutlaka Özel Servisinize yaptırınız. Baymak Özel Servis harici, yetkisiz 3.şahıslar ve özel servis firmaları ile kesinlikle iletişime geçmeyiniz. Güncel Özel Servis bilgilerine web sayfamızın servisler bölümünden ulaşabilirsiniz.

• Ürününüzün çalışma fonksiyonlarını destekleyen, ekstra güvenlik donanımı/konfor sağlayan ve ürünlerin/tesisatın bakım işlemleri için firmamız tarafından tavsiye edilen ürünler ve aksesuarlar Özel Servislerimiz tarafından siz tüketicilerimize sunulmaktadır. Detaylı bilgi almak için Özel Servisimiz ile iletişime geçiniz.

• Ürününüzün sisteminde olağandışı bir durum hissetmeniz halinde mutlaka bölge Özel servisinize müracaat ediniz.

 

Fatura ve Banka Hesap Bilgileri

Fatura Bilgilerimiz

Fatura Ünvanı : Yavuz Teknik Servis Hizmetleri – Mustafa Yavuz
Fatura Adresi :  Hacı Kaymak Mah Şehit Mehmet akdemir Sok 5/F SELÇUKLU /KONYA
Vergi Dairesi  : Meram
Vergi Numarası : 241 102 66 484
E.Sicil : 42/15820

Banka Hesap Bilgileri *yapi-kredi-logo

Hesap Sahibi : Mustafa Yavuz
Banka Ünvanı : İsBankası Bankası
Şube Adı : Konya Meram Şubesi
Şube Kodu : 4507
Hesap No : 0072184
IBAN : TR710006400000145070072184

Ödeme gönderimlerinizde alıcı kısmına ” Mustafa Yavuz ” haricinde bir ibare yazmayınız. Aksi durumlarda ödemeniz bize ulaşmamaktadır.

İletişim

 

0332 321 03 44

 

0532 372 13 31 

 

Haci Kaymak Mah Şefikcan Cad No 5/F 

 

SELÇUKLU/ KONYA

Misyon – Vizyon

Misyon
İş Ve Hizmet Üretiminde Kaliteyi Kendine Temel Bir Yapı Taşı Edinen, Ve Kendine Özgü Bir Kalite Yönetim Sistemi Bulunan Şirketimiz, Performansını Sürekli Gelişime Odaklamıştır. Kalite, Güven Ve Müşteri Memnuniyetini Temel İlkeleri Arasında Bulunduran Ve Bu Değerlerden Hiçbir Zaman Ödün Vermeyen YAVUZ Teknik Servis Hizmetleri Ulusal Ve Uluslar Arası Standartlara Uygun Hizmet Sunmayı Kendine Vazife Edinmiştir.

Vizyon
Faaliyet Gösterdiği Alanlarda Kalite, Güven, Teknoloji Ve Rekabet Avantajlarını Sağlayarak, Yaşadığımız Dünya İle Uyumlu Ve İçinde Bulunduğumuz Dünyada Üstümüze Düşen Sosyal Sorumluluklarımızın Bilincinde Olarak Kamu Ve Kamu Tüzel Kişiliklerine, Özel Sektöre, Kısacası Topluma Her Şeyin Daha Fazlasını Verebilmek İçin Tüm Öz Sermayemizi Kullanarak Sektörde Lider Olmaktır.

Tüketicinin Dikkatine !

Tüketicinin Dikkatine !

Son yıllarda özellikle kombi ile ilgili hizmet veren birçok kişi veya servisler bulunmaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre, birçok tüketicinin, bilinçsiz veya kötü niyetli kişiler tarafından mağdur...

Baymak Kombi Bakımı

Baymak Kombi Bakımı

Kombinizin verimli çalışması, performansını koruması, yakıt tasarrufu, oluşabilecek arızaları önceden tespit etmek vb. için düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekir.

İletişim

İletişim

Size bir telefon kadar yakınız ! Soru ve servis talepleriniz için 0332 238 98 19  - 0532 372 13 31 numaralı telefonlarımızdan haftanın 7 günü 24 saat boyunca bize ulaşabilirsiniz